UUQ 4-16X44AO Rifle Scope Fits 11mm /20mm Mounts, for Hunting with Locking Turret Sunshade,SFP,R/G/B Illumination,Crosshairs Reticle,Front Parallax Adjustment,-Long Range Optics
New
20mm Picatinny
Limit 3 per customer
Features
  •   ✔【Premium 4-16x Magnification Rifle scope】:UUQ 4-16X44 rifle scope has a magnification range of 4-16X, length:12.72"(23mm)objective diameter:44mm;exit pupil diameter:85mm ~ 96mm;field of view:10’-23’@100yds; Windage and elevation click value:1/4 MOA 1/4"@100 yards. UUQ 4-16X44 rifle scope provides versatile performance for short to medium-range aiming.
  • ✔【Durable construction and Compatibility Mount】:Crafted from rugged aircraft-grade aluminum, this scope is vibration-resistant and ideal for hunting, featuring a shockproof floating construction with exceptional waterproof and fog-proof capabilities, ensuring durability. It comes with premium 1-inch rings for swift mounting on standard 20mm Picatinny or Weaver rails.
Warranty: 90 Day Woot Limited Warranty
Specs
In the Box:
  • 1x 4-16x44AO scope
  • 1x Universal Manual
  • 2x Lens Cover
  • 1x 20 mm Picatinny Rings
  • 1x Allen Key
  • 1x Cleaning Cloth
  • 1x CR2032 Battery
  • 1x Sunshade
Specs
In the Box:
  • 1x 4-16x44AO scope
  • 1x Universal Manual
  • 2x Lens Cover
  • 1x 20 mm Picatinny Rings
  • 1x Allen Key
  • 1x Cleaning Cloth
  • 1x CR2032 Battery
  • 1x Sunshade
Sales Stats
Speed to First Woot:
13h 3m 50.882s
Purchaser Experience
  • 0% first woot
  • 0% second woot
  • 0% < 10 woots
  • 25% < 25 woots
  • 75% ≥ 25 woots
Purchaser Seniority
  • 0% joined today
  • 0% one week old
  • 0% one month old
  • 0% one year old
  • 100% > one year old
Quantity Breakdown
  • 100% bought 1
  • 0% bought 2
  • 0% bought 3
Percentage of Sales Per Hour
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
12%
0%
0%
12%
25%
12%
12%
0%
0%
0%
0%
12%
0%
0%
0%
0%
12%
Percentage of Sales Per Day
25%
0%
0%
0%
0%
25%
50%